Laddar...

Policy för dynamisk hävstång

Flexibel hävstång. Progressiv riskkontroll.

Royce Capitals tillämpar en progressiv hävstångsstruktur som är utformad för att anpassa tillgänglig hävstång efter den totala öppna bruttovolymen i varje instrument. När exponeringen ökar minskar den hävstång som är tillgänglig för den tillkommande volymen, samtidigt som motsvarande marginalkrav ökar.

Tillgänglig hävstång beror på kundens kontotyp, instrument, det bolag som kunden har registrerats hos, jurisdiktion, behörighet och tillämpliga regulatoriska gränser eller riskgränser.

I korthet

  • 01Progressiva nivåer tillämpas separat för varje instrument
  • 02Standardkonto – större och mindre valutapar med inledande hävstång upp till 1:1000
  • 03Raw-konto – större och mindre valutapar med inledande hävstång upp till 1:500
  • 04Metaller och energi med inledande hävstång upp till 1:200, som minskar till 1:50
  • 05Exotiska valutapar och index med fast hävstång på 1:100
  • 06Bruttovolym beräknas per symbol; hedgade positioner kvittas inte mot varandra

Policyöversikt

Så fungerar dynamisk hävstång

Dynamisk hävstång är en progressiv marginalmodell. Olika delar av en öppen position kan omfattas av olika volymnivåer. Varje nivå har sin egen maximala hävstång och sitt eget marginalkrav.

Nivåstrukturen tillämpas separat för varje instrument. Volymer i olika symboler läggs inte ihop.

Om ett konto har en lägre hävstångsgräns än vad den publicerade dynamiska nivån medger gäller den lägre hävstångsgränsen.

Effektiv hävstång = det lägsta av:
  1. Hävstångsgränsen för kundens konto
  2. Den tillämpliga dynamiska hävstångsnivån
  3. Eventuell gräns som följer av jurisdiktion, reglering eller riskhantering

Tillämpas per instrument, inte per konto

En position på 8 lots i en symbol och en på 6 lots i en annan beräknas separat för 8 respektive 6 lots. De behandlas aldrig som en enda beräkning på 14 lots.

Sammanfattning av hävstången

Publicerade maxnivåer per konto och instrumentklass

Varje värde nedan är en publicerad maxnivå. Den hävstång som faktiskt är tillgänglig för ett konto kan vara lägre.

Standardkonto

Högsta publicerade hävstångUpp till 1:1000

Gäller kvalificerande volym i större och mindre valutapar från 0.01 till 1.00 lots.

Progressiv · minskar till 1:50

Raw-konto

Högsta publicerade hävstångUpp till 1:500

Gäller kvalificerande volym i större och mindre valutapar från 0.01 till 2.00 lots.

Progressiv · minskar till 1:50

Metaller och energi

Inledande hävstångUpp till 1:200

Minskar progressivt till 1:50. Samma nivåstruktur gäller för Standardkonton och Raw-konton.

Progressiv · per symbol

Exotiska valutapar

HävstångsmodellFast hävstång på 1:100

Omfattas inte av de dynamiska nivåstrukturerna för större och mindre valutapar.

Fast · inga volymnivåer

Index

HävstångsmodellFast hävstång på 1:100

En och samma hävstångsnivå gäller inom hela det tillåtna volymintervallet.

Fast · inga volymnivåer

Volymgränser per instrument

Maximal total öppen bruttovolym100 lots

Per instrument för större eller mindre valutapar. 30 lots per instrument för exotiska valutapar, metaller, energi eller index.

Mäts per symbol

Interaktivt verktyg för hävstångsnivåer

Se nivåstrukturen för en viss volym

Välj kontotyp, instrumentklass och total öppen bruttovolym för att se hur de publicerade nivåerna skulle tillämpas. Verktyget förklarar endast nivåstrukturen – det beräknar inget marginalbelopp i pengar.

Kontotyp

Om kontots hävstångsgräns är lägre än en nivås maximala hävstång gäller kontots gräns.

Standardkonto

Standardkonto – större och mindre valutapar

Progressiv hävstång tillämpas separat på den totala öppna bruttovolymen i varje kvalificerande icke-exotiskt valutainstrument.

Standardkonto – dynamisk hävstångsstruktur för större och mindre valutapar
Nivå Total öppen bruttovolym Maximal hävstång Marginalkrav
Nivå 1 0.01 – 1.00 lots 1:1000 0.10%
Nivå 2 1.01 – 3.00 lots 1:500 0.20%
Nivå 3 3.01 – 5.00 lots 1:400 0.25%
Nivå 4 5.01 – 8.00 lots 1:300 0.3333%
Nivå 5 8.01 – 12.00 lots 1:200 0.50%
Nivå 6 12.01 – 25.00 lots 1:100 1.00%
Nivå 7 25.01 – 100.00 lots 1:50 2.00%
  • Högsta publicerade hävstång: 1:1000
  • Hävstång på den sista nivån: 1:50
  • Nivån 1:50 börjar vid 25.01 lots
  • Maximal volym: 100 lots per kvalificerande valutainstrument

Raw-konto

Raw-konto – större och mindre valutapar

Progressiv hävstång tillämpas separat på den totala öppna bruttovolymen i varje kvalificerande icke-exotiskt valutainstrument.

Raw-konto – dynamisk hävstångsstruktur för större och mindre valutapar
Nivå Total öppen bruttovolym Maximal hävstång Marginalkrav
Nivå 1 0.01 – 2.00 lots 1:500 0.20%
Nivå 2 2.01 – 4.00 lots 1:400 0.25%
Nivå 3 4.01 – 7.00 lots 1:300 0.3333%
Nivå 4 7.01 – 10.00 lots 1:200 0.50%
Nivå 5 10.01 – 20.00 lots 1:100 1.00%
Nivå 6 20.01 – 100.00 lots 1:50 2.00%
  • Högsta publicerade hävstång: 1:500
  • Hävstång på den sista nivån: 1:50
  • Nivån 1:50 börjar vid 20.01 lots
  • Maximal volym: 100 lots per kvalificerande valutainstrument

Metaller och energi

Metaller och energi

En progressiv nivåstruktur tillämpas separat på den totala öppna bruttovolymen i varje metall- eller energiinstrument.

Metaller och energi – dynamisk hävstångsstruktur per instrument
Nivå Total öppen bruttovolym Maximal hävstång Marginalkrav
Nivå 1 0.01 – 2.00 lots 1:200 0.50%
Nivå 2 2.01 – 10.00 lots 1:100 1.00%
Nivå 3 10.01 – 30.00 lots 1:50 2.00%
  • Nivåstrukturen börjar vid 1:200
  • Hävstång på den sista nivån: 1:50
  • Nivån 1:50 börjar vid 10.01 lots
  • Maximal volym: 30 lots per instrument
  • Beräkningen görs separat för varje symbol inom metaller och energi

Fast hävstång

Instrument som inte omfattas av de progressiva nivåstrukturerna

Dessa instrumentklasser har en och samma hävstångsnivå inom det tillåtna volymintervallet. Hävstången sänks inte stegvis vid olika volymnivåer.

Instrumentklasser med fast hävstång
Instrumentklass Standard Raw Modell Maximalt antal lots per instrument
Exotiska valutapar 1:100 1:100 Fast 30
Index 1:100 1:100 Fast 30

Exotiska valutapar omfattas inte av de dynamiska hävstångsstrukturerna för större och mindre valutapar. Metaller och energi listas inte här eftersom de har en egen progressiv nivåstruktur som beskrivs i avsnittet ovan.

Elite-konto

Elite-konto

Hävstången för ett Elite-konto fastställs vid godkännande och publiceras inte som en volymbaserad nivåstruktur. Villkoren för Elite-kontot anges på kontots egen sida.

Elite-konto

Så fungerar progressiv hävstång

Exponeringen fördelas genom intervallen och omprissätts inte i sin helhet

Ett Standardkonto har 14.00 lots i ett kvalificerande valutapar. Exponeringen fördelas mellan nivåerna så här.

Skrolla skalan i sidled för att se alla intervall.

  • 0.01 – 1.00 lots upp till 1:1000 · 0.10% marginalkrav
  • 1.01 – 3.00 lots upp till 1:500 · 0.20% marginalkrav
  • 3.01 – 5.00 lots upp till 1:400 · 0.25% marginalkrav
  • 5.01 – 8.00 lots upp till 1:300 · 0.3333% marginalkrav
  • 8.01 – 12.00 lots upp till 1:200 · 0.50% marginalkrav
  • 12.01 – 14.00 lots upp till 1:100 · 1.00% marginalkrav

När du når en högre nivå omprissätts inte den tidigare volymen

När en högre nivå nås ändras inte nödvändigtvis den hävstång som tillämpas på volym som redan fördelats på tidigare nivåer. Den tillkommande volymen fördelas progressivt mellan relevanta intervall, med förbehåll för plattformens konfiguration och tillämpliga kontovillkor.

Volymberäkning

Så mäts total öppen bruttovolym

Varje symbol beräknas separat

Öppen volym i EURUSD bedöms separat från öppen volym i GBPUSD. Volymer i olika symboler läggs inte ihop.

Bruttoexponering används

Köp- och säljpositioner i samma symbol kvittas inte mot varandra vid beräkningen av nivåerna.

Total öppen bruttovolym för en symbol =

totalt antal lots i öppna köppositioner + totalt antal lots i öppna säljpositioner

Köppositioner i EURUSD:
5 lots
Säljpositioner i EURUSD:
3 lots
Total öppen bruttovolym i EURUSD:
8 lots

Hedgade positioner kvittas inte mot varandra

Motsatta eller hedgade positioner binder fortfarande marginal och räknas fortsatt med i beräkningen av bruttovolymen. I exemplet bredvid är den volym som ligger till grund för nivåberäkningen 8 lots. Den minskas inte till en nettoexponering på 2 lots.

Marginal och omräkning

När marginalen räknas om

Händelser som utlöser omräkning

  • Marginalen räknas om varje gång positioner öppnas.
  • Marginalen räknas om när positioner delvis stängs.
  • Marginalen räknas om när positioner stängs helt.

Effekter av att byta nivå

  • Att gå upp till en högre volymnivå kan öka marginalkravet för ytterligare exponering.
  • En övergång till en lägre nivå efter att volym har stängts kan minska den tillämpliga marginalen, med förbehåll för plattformens beräkningar i realtid.
  • Marginalkraven kan ändras när kontospecifika eller regulatoriska hävstångsgränser gäller.
  • Kunder måste alltid ha tillräcklig fri marginal.

Viktigt

En förändring av hävstången kan öka den marginal som krävs för att behålla öppna positioner. Om kontots egna kapital eller den fria marginalen inte räcker till kan positionerna omfattas av tillämpliga rutiner för margin call eller stop out.

Plattformens beräkning är styrande

Handelsplattformens marginalberäkning i realtid och tillämpliga kontraktsspecifikationer avgör vilken marginal som faktiskt krävs på ett konto vid varje given tidpunkt. Skalorna som publiceras på den här sidan beskriver nivåstrukturen.

Viktiga villkor

Villkor för all publicerad hävstång

  • Publicerad hävstång är en maxnivå, inte en garanti.
  • Den faktiska hävstången kan vara lägre.
  • Tillämplig hävstång beror på kontotyp och instrument.
  • Begränsningar som följer av jurisdiktion eller reglering kan gälla.
  • Kundens behörighet och riskklassificering kan påverka hävstången.
  • Kontospecifika hävstångsgränser har företräde när de är lägre.
  • Royce Capitals kan tillämpa lägre hävstång eller högre marginalkrav när det är tillåtet eller krävs enligt tillämpligt avtal, regelverk eller ramverk för riskhantering.
  • Marknadsvolatilitet, minskad likviditet, veckoslut, helgdagar och betydande ekonomiska händelser kan påverka marginalvillkoren.
  • Handelsplattformen i realtid och de tillämpliga kontraktsspecifikationerna är fortsatt styrande.
  • Denna policy ska läsas tillsammans med kundavtalet, marginalpolicyn, riskupplysningen och kontraktsspecifikationerna.

Praktiska exempel

Räkneexempel som visar nivåstrukturen

Varje exempel visar hur de publicerade nivåerna skulle tillämpas. Alla siffror är illustrativa och gäller med förbehåll för kontots hävstångsgräns och plattformens beräkning i realtid.

Exempel 1 – Standardkonto, 0.50 lots i EURUSD

Hela positionen ligger inom den första nivån i Standardkontots hävstångsstruktur för valutahandel, som omfattar 0.01 till 1.00 lots.

Tillämplig hävstång: upp till 1:1000, med förbehåll för kontots hävstångsgräns. Marginalkrav: 0.10%.

Exempel 2 – Standardkonto, 6.00 lots i EURUSD

Exponeringen fördelas progressivt mellan fyra intervall.

Standardkonto · 6.00 lots · illustrativ fördelning
Intervall Volym i intervallet Maximal hävstång Marginalkrav
0.01 – 1.001.00 lot1:10000.10%
1.01 – 3.002.00 lots1:5000.20%
3.01 – 5.002.00 lots1:4000.25%
5.01 – 6.001.00 lot1:3000.3333%
Exempel 3 – Raw-konto, 12.00 lots i GBPUSD

Exponeringen fördelas progressivt mellan fem intervall i Raw-kontots hävstångsstruktur för valutahandel.

Raw-konto · 12.00 lots · illustrativ fördelning
Intervall Volym i intervallet Maximal hävstång Marginalkrav
0.01 – 2.002.00 lots1:5000.20%
2.01 – 4.002.00 lots1:4000.25%
4.01 – 7.003.00 lots1:3000.3333%
7.01 – 10.003.00 lots1:2000.50%
10.01 – 12.002.00 lots1:1001.00%
Exempel 4 – hedgade positioner i en symbol

Ett konto har köppositioner på 5 lots i EURUSD och säljpositioner på 3 lots i EURUSD.

  • Bruttovolym: 8 lots
  • Riktningsmässig nettoexponering: 2 lots
  • Volym för beräkning av hävstångsnivå: 8 lots

Nivån beräknas utifrån bruttovolymen. Hedgingen minskar inte den uppmätta volymen till 2 lots, och båda positionerna fortsätter att binda marginal.

Exempel 5 – positioner i olika symboler

Ett konto har positioner på 8 lots i EURUSD och 6 lots i GBPUSD.

Varje symbol beräknas separat: EURUSD bedöms som en position på 8 lots och GBPUSD som en position på 6 lots. De slås inte ihop till en enda nivåberäkning på 14 lots, och ingen av positionerna flyttas till en högre nivå på grund av den andra.

Vanliga frågor

Vanliga frågor om dynamisk hävstång

Vad är dynamisk hävstång?

Dynamisk hävstång är en progressiv marginalmodell där den maximala tillgängliga hävstången beror på den totala öppna bruttovolymen i ett instrument. När volymen ökar fördelas ytterligare exponering på nivåer med lägre hävstång och högre marginalkrav.

Gäller den högsta hävstången för alla kunder?

Nej. Publicerad hävstång är en maxnivå, inte en garanti. Den hävstång som är tillgänglig för ett konto beror på kontotyp, instrument, det bolag som kunden har registrerats hos, kundens jurisdiktion och behörighet samt eventuella tillämpliga gränser som följer av reglering eller riskhantering.

Beräknas hävstången per konto eller per instrument?

Per instrument. Nivåstrukturen tillämpas separat på den totala öppna bruttovolymen i varje enskild symbol.

Läggs volymer i olika valutasymboler ihop?

Nej. Volymen i EURUSD bedöms separat från volymen i GBPUSD. Positioner i olika symboler läggs aldrig ihop vid beräkning av hävstångsnivåer.

Minskar hedgade positioner volymen som används för nivåberäkningen?

Nej. Köp- och säljpositioner i samma symbol läggs ihop. Motsatta eller hedgade positioner fortsätter att binda marginal och räknas med i beräkningen av bruttovolymen.

Vad händer när min position når en annan nivå?

Den tillkommande volymen fördelas till nästa intervall och omfattas av det intervallets maximala hävstång och marginalkrav. När en högre nivå nås ändras inte nödvändigtvis hävstången för volym som redan fördelats på tidigare nivåer, med förbehåll för plattformens konfiguration och de tillämpliga kontovillkoren.

Vad händer när en position delvis stängs?

Marginalen räknas om. En minskning av den totala öppna bruttovolymen kan flytta den återstående exponeringen till en lägre nivå och minska den tillämpliga marginalen, med förbehåll för handelsplattformens beräkning i realtid.

Varför kan min faktiska hävstång vara lägre?

Eftersom den effektiva hävstången är den lägsta av kontots hävstångsgräns, den tillämpliga dynamiska nivån och eventuell gräns som följer av jurisdiktion, reglering eller riskhantering. Om ett kontospecifikt tak är lägre än den publicerade nivån gäller taket.

Omfattas exotiska valutapar av den dynamiska hävstångsstrukturen för valutahandel?

Nej. Exotiska valutapar omfattas inte av de dynamiska nivåstrukturerna för större och mindre valutapar utan har fast hävstång på 1:100, med en maxgräns på 30 lots per instrument.

Vilken hävstång gäller för metaller och energi?

Metaller och energi har en egen progressiv nivåstruktur med en inledande hävstång på upp till 1:200 för 0.01 till 2.00 lots. Hävstången minskar till 1:100 från 2.01 lots och till 1:50 från 10.01 lots, med högst 30 lots per instrument.

Vilken hävstång gäller för index?

Index har fast hävstång på 1:100 på både Standardkonton och Raw-konton, med högst 30 lots per instrument. Hävstången minskar inte stegvis mellan olika volymnivåer.

Vilken beräkning är styrande?

Beräkningen på handelsplattformen i realtid, tillsammans med tillämpliga kontraktsspecifikationer och kontovillkor. Skalorna på den här sidan beskriver den publicerade nivåstrukturen.

Riskvarning

Handel med hävstångsprodukter innebär en hög risk. Hävstång förstärker både vinster och förluster, och förluster kan uppstå snabbt. Om den tillgängliga hävstången minskar eller marginalkraven ökar kan det krävas mer fri marginal för att behålla befintliga positioner.

Kunder bör försäkra sig om att de förstår hur hävstång, marginal, margin call och rutiner för stop out fungerar innan de börjar handla. De publicerade hävstångsstrukturerna omfattas av begränsningar kopplade till konto, produkt, jurisdiktion, reglering och riskhantering.

Denna sida beskriver den publicerade strukturen för dynamisk hävstång som tillämpas på Royce Capitals handelskonton. Informationen lämnas i informationssyfte och utgör inte investeringsrådgivning eller någon rekommendation.

Konton hos Royce Capitals

Välj den kontostruktur som passar ditt sätt att handla

Jämför de tillgängliga kontotyperna hos Royce Capitals och gå igenom de tillämpliga handelsvillkoren innan du registrerar dig.

Reglerad koncernstruktur

Royce är en koncern med två bolag som har separata licenser. Varje bolag är auktoriserat i sin egen jurisdiktion och erbjuder ett annat produktutbud.

Royce Capitals Ltd.

Tillsynsmyndighet
Labuan Financial Services Authority
Licenskategori
Labuan Money Broker
Licensnummer
MB/23/0113
Registreringsnummer
LL18275
Produkter som erbjuds
Valutahandel
Jurisdiktion
Labuan, Malaysia
Registrerat säte
Level 16A, Main Office Tower, Financial Park Complex Labuan, Jalan Merdeka, 87000 Labuan, Wilayah Persekutuan Labuan, Malaysia

Royce Global Markets Limited

Tillsynsmyndighet
Financial Services Commission (FSC) i Mauritius
Licenskategori
Investment Dealer – Full Service Dealer, Excluding Underwriting
Licensnr för Investment Dealer
GB25205368
Registreringsnummer
C212417
Produkter som erbjuds
Tillåtna globala finansiella produkter
Jurisdiktion
Republiken Mauritius
Registrerat säte
3 Emerald Park, Trianon, Quatre Bornes 72257, Republic of Mauritius

Vilket bolag som tillhandahåller ditt konto avgörs av vilka produkter du handlar och i vilken jurisdiktion du är bosatt. Det avtalsslutande bolaget anges i din kontodokumentation.